جلد آمریکا اکوادور روزنامه رسانه های آمریکا

جلد: آمریکا اکوادور روزنامه رسانه های آمریکا بین الملل آمریکا انگلیس روزنامه گاردین

گت بلاگز اخبار اجتماعی کجا ممکن است پیدایش‌کنیم

صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح طلب : مرتضوی زبان انگلیسی نمی داند، کجا برود؟! فریده غیرت، وکیل دادگستری : او آدم خاصی هست، نمی توانیم به هیچ قطعیتی راجع به او

کجا ممکن است پیدایش‌کنیم

کجا ممکن است پیدایش کنیم

عبارات مهم : زندان

صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح طلب : مرتضوی زبان انگلیسی نمی داند، کجا برود؟! فریده غیرت، وکیل دادگستری : او آدم خاصی هست، نمی توانیم به هیچ قطعیتی راجع به او برسیم بهمن طاهرخانی عضو کمیسیون قضائی مجلس : می توانند یک ساعته مرتضوی را دستگیر کنند

یک سال ونیم می گذرد از روزی که دادستان قدرتمند دهه ٨٠، دادستان مخلوع نیمه اول دهه ٩٠ و مجرم فراری این روزها پایش را به شعبه «٢٢» دادگاه تجديدنظر استان پایتخت کشور عزیزمان ایران گذاشت تا بعد از گذشت ٧ سال پاسخگوی اعتراض خانواده محسن روح الامینی یکی از کشته شدگان بازداشتگاه کهریزک در سال ٨٨ باشد. گرچه نامه هم نوشت و از خانواده های کشته شدگان وقایع کهریزک عذرخواهی کرد و آنها را شهید خواند، ولی باز هم سال گذشته به دادگاه رفت و بالاخره به او حکم دادند؛ ٢سال حبس قطعی. تحت تعقیب هم قرار گرفت، ولی حالا که حکم هست، مجرم نیست.

مرتضوی گم شده است و در این روزها همه راجع به او حرف می زنند. از آخرين باری که خودش گفت «در منزل و مشغول استراحت است» نزدیک ٢ ماه گذشته و آخرين بار عكسي از او در بازار آهن منطقه خلازیر بزرگراه ساوه و مشغول خرید آهن انتشار یافته است و مشخص شد كه در اين زمينه مشغول فعاليت اقتصادي هست، بعد خبر رسید که او به همراه مادر، همسر و ٢ فرزندش به ویلای یکی از قضات رودسری قوه قضائیه در رحیم آباد شهرستان رودسر و املش رفته و در آن جا پنهان شده، بعد این عنوان هم تکذیب شد، سپس شهروندان تهرانی جهت او آگهی تحت تعقیب چاپ کردند و به در و دیوار شهر چسباندند، ولی آنچه معلوم است این که دادستان مخلوع نیست که نیست.

کجا ممکن است پیدایش‌کنیم

دستگاه قضائی هم به غیر از آخرین باری که محسنی اژه ای در کسوت سخنگویی این دستگاه گفت که «او را گیر نیاورده اند»، سکوت کرده هست، ولی این روزها همه از مرتضوی می گویند و منتظر پاسخ هستند، از نمایندگان مجلس گرفته تا فعالان سیاسی، روزنامه نگاران، طنزپردازان و مردمی که در اینترنت یا جرم های او را یادآوری می کنند یا با لحنی طنزآمیز برایش لطیفه می سازند.

آنها منتظر پاسخ از سوی مجریان قضائی هستند جهت زندانی کردن کسی که نامش روزی به عنوان قاضی شعبه ۱۴۱۰ مجتمع قضائی کارکنان دولت معروف به دادگاه مطبوعات در دهه ۷۰ خورشیدی مطرح شد، صدها روزنامه و نشریه را توقیف کرد تا نامش با توقیف فله ای مطبوعات گره بخورد، تا به او «قاضی توقیف» هم بگویند. او در دستگیری و محاکمه بسیاری از دانشجویان، روزنامه نگاران و سیاستمداران نقش داشت، پایش به عنوان دادستان وقت پایتخت کشور عزیزمان ایران در پرونده فروش سوالات کنکور که آن را «انتحار قضائی» خواندند، کشیده شد، متهم ردیف اول جنایات بازداشتگاه کهریزک شد، پرونده سنگینی برایش با ریاست بر شرکت تأمین اجتماعی باز شد و دست آخر کار به جایی رسید که او را از تمام خدمات قضائی انفصال دایم کردند. ولی او حالا نیست تا ٢ سال محکومیتش را در زندان اوین بگذراند؛ زندانی که روزی خودش خیلی ها را روانه آن جا کرد و حالا شاید آن طور که حسام الدین آشنا، مشاور مدیر جمهوری هم گفته، باید مراقب باشیم تا او خاوری نشود، چون: «تاریخ قضائی کشور عزیزمان ایران در طول بیش از یک دهه با نبودن او پنهان خواهد ماند.»

صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح طلب : مرتضوی زبان انگلیسی نمی داند، کجا برود؟! فریده غیرت، وکیل دادگستری : او آدم خاصی هست، نمی توانیم به هیچ قطعیتی راجع به او

مرتضوی حق خروج از کشور را ندارد

یکی از سوالاتی که در این روزهای خبرسازشدن مرتضوی زیاد پرسیده می شود این است که آیا اصولا او می تواند از کشور خارج شود یا خیر؟ فریده غیرت، وکیل دادگستری در گفت وگو با «شهروند» با بیان این که او چون محکومیت دارد حق خروج از کشور را ندارد، می گوید: «او قانونا باید روانه زندان شود. او یکی دو سال پیش هم با وجود داشتن پرونده قضائی راهی کربلا شد و این کار او هم حتما بدون اجازه قضائی اتفاق افتاده هست. اگر الان هم او این کار را انجام دهد، قطعا کاری خلاف قانون کرده است.»او ادامه می دهد: «مرتضوی آدم خاصی است و نمی توانیم به هیچ قطعیتی راجع به او برسیم. از روزی که او در مسند قضا بوده به همه صدمه زده است و به خاطر تمام رفتارهای غیرقانونی اش باید روانه زندان شود.»

غیرت با بیان این که ما از دستگاه قضائی برخوردهای خیلی شدیدی نسبت به بعضی مجرمان دیده ایم، می گوید: «دستگاه قضائی در این سال ها به وظایف قانونی خود عمل کرده و محکومین را جلب کرده است ولی چطور مرتضوی از دست او دررفته و با چه شگردی توانسته در برود، معلوم نیست.»او ادامه می دهد: «وکلایی همچون من، مرتضوی را با برخوردهای تند او با روزنامه نگاران، وکلا و روشنفکران می شناسند و ما با او به دفعات برخورد داشتیم و می دیدیم که واکنش‌ها بدی با این قبیل افراد داشت ولی حالا که بعد از سال ها به زندان محکوم شده، حاضر نیست به زندان برود.»

کجا ممکن است پیدایش‌کنیم

عده ای ملاحظه روابط ارزش با مرتضوی را می کنند

بهمن طاهرخانی، عضو کمیسیون قضائی و فراکسیون ولایی مجلس یکی از کسانی است که اعتقاد است دستگیرنکردن مرتضوی توجیهی ندارد مگر این که نخواهند او را دستگیر کنند. او در گفت وگو با «شهروند» می گوید: «مرتضوی قبلا قاضی بوده و فکر می کنم عده ای ملاحظه روابط ارزش با او را می کنند ولی این توجیهات در نزد مردم پذیرفته نیست. دستگاه قضائی باید به دنبال این باشد که او را دستگیر کند، اگر این اتفاق نیفتد اعتماد مردم نسبت به دستگاه قضا سلب خواهد شد.»او ادامه می دهد: «کسی که حکم جلبش هم صادر شده است مجرم است و باید او را بگیرند، این که گفته شود مرتضوی گم شده است هست، درست نیست. بعضی افراد هر لحظه با او همراه هستند و به همین خاطر قانون را راجع به او اجرا نمی کنند.»

طاهرخانی می گوید: «وقتی راجع به کسانی همچون بقایی، رحیمی، رحیم مشایی و حتی مهدی جهانگیری دستگاه قضائی خیلی راحت وارد عمل می شود و اقدام انجام می دهد، چه توجیهی دارد که الان گفته شود مرتضوی را گیر نیاورده اند. به نظر می رسد راجع به مرتضوی کوتاهی شده است است و ما سیستم اطلاعاتی نیرومند داریم و آنها می توانند در عرض یک ساعت مرتضوی را دستگیر و قانون را راجع به او اجرا کنند.»

صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح طلب : مرتضوی زبان انگلیسی نمی داند، کجا برود؟! فریده غیرت، وکیل دادگستری : او آدم خاصی هست، نمی توانیم به هیچ قطعیتی راجع به او

بهارستان نشین ها همچنان به دنبال مرتضوی

سوال از وزیران دادگستری و کشور: فاطمه سعیدی، یک عضو شورای مرکزی فراکسیون امید از طرح پرسش از وزرای کشور و دادگستری راجع به چرایی متواری بودن سعید مرتضوی و عدم تحویل او به زندان خبر داد.

کجا ممکن است پیدایش‌کنیم

شاید سعید مرتضوی معذوریتی داشته باشد: الله یار ملکشاهی، مدیر کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس با اشاره به مفقود شدن سعید مرتضوی گفت: نمی دانم ایشان متواری شده است یا خیر، ولی شاید معذوریتی داشته باشد. هر کسی که محکوم می شود ممکن است بتواند چند روزی خود را مخفی کند.

او در هر نقطه ای از کشور و دنیا باشد قابل دسترسی است: یحیی کمالی پور، عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: این که احساس شود دستگاه قضا پشت فرار متهمی باشد، امر ناصوابی هست. مرتضوی در هر نقطه ای از کشور و دنیا باشد قابل دسترسی هست. ایشان را می توان دستگیر و جهت اجرای حکم اقدام کرد.

سعید مرتضوی در رودسر است؟: بعد از انتشار اخباری مبنی بر حضور سعید مرتضوی در رودسر که در آن جزییات حضور او در گیلان انتشار یافته بود، این خبر از سوی لاهوتی، نماینده گیلان تکذیب شد. او همچنین دیدارش با مرتضوی را تکذیب کرده و گفته که گروه او با سعید مرتضوی نمی خواند و ٥ سال است که رنگ او را ندیده و اگر او را ببیند مسیرش را عوض خواهد کرد!

سعید مرتضوی با مشورت احمدی نژاد پنهان شده است است: محمدجواد جمالی نوبندگانی، نماینده مردم فسا در مجلس گفت: درحال حاضر احمدی نژاد داستان دیگری را راجع به ٢ نفر از همکاران خود به راه انداخته هست، از این رو اگر آقای مرتضوی اقدامی در جهت مخفی شدن یا فرار کرده باشد یا بخواهد با حکم خود مخالفت کند، به نظر می رسد مشورت احمدی نژاد را داشته است.

وکلا مشغول کارند

ما ورود مستقیمی نداریم که مامور بگیریم و او را جلب کنیم: وکیل مدافع اولیای دم روح الامینی گفت: پرونده سعید مرتضوی در حال حاضر در دسترس قاضی اجرای احکام نیست و نزد سرپرست دادسرای کارکنان دولت است و آنها خود کارها مربوط به جلب و دستگیری را انجام می دهند. میرمجید طاهری گفت: زمانی که آقای مرتضوی در خصوص حکم قطعی پرونده مصاحبه می کند و درخواست اعمال ماده ٤٧٧ را کرده و اعتراض می کند، یعنی در جریان عنوان قرار دارد. طاهری با یادآوری این که پرونده در شعبه دوم اجرای احکام دادسرای کارکنان دولت هست، گفت: ما دخالت یا ورود مستقیمی به عنوان جلب مرتضوی نداریم که مامور بگیریم و او را جلب کنیم. حکم جلب مرتضوی صادر شده است و اگر پرونده وی به اجرای احکام نمی رفت، حکم جلب صادر نمی شد.

وثیقه ٥ میلیاردی مرتضوی را ضبط کنید، سروکله اش پیدا می شود: نعمت احمدی، وکیل دادگستری گفت: هر محکومی یک وثیقه یا کفیل دارد، جهت آقای مرتضوی هم قرار ٥ میلیارد تومانی صادر شد که همان وقت سند منزل زن ایشان در غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران به عنوان وثیقه گذاشته شد؛ بنابراین راه حل دستگیری آقای مرتضوی بسیار راحت است و باید وثیقه ایشان را ضبط کرد تا سروکله خودش هم پیدا شود. مرتضوی خودش بارها این کار را کرده بود. به عنوان نمونه در پرونده لطیف صفری در روزنامه نشاط وثیقه ای صادر شد که منزل حمیدرضا جلایی پور را وثیقه گذاشتند. زمانی که قرار بود حکم محکومیت آقای صفری اجرا شود، ایشان در سفر بود ولی آقای مرتضوی بلافاصله وثیقه را تملیک کرد.

مرتضوی به زودی ظاهر می شود

صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح طلب هم راجع به احتمال خروج مرتضوی از کشور با بیان این که اگر کسی بخواهد به خارج فرار هم بکند، باید زبان انگلیسی بداند، به «شهروند» می گوید: «بعید به نظر می رسد مرتضوی به خارج از کشور رفته باشد چون او حتی زبان انگلیسی هم نمی داند؛ ولی حتی اگر به خارج از کشور هم برود، کجا برود؟ به روسیه برود؟ به عراق برود یا سوریه؟! او هیچ کجا نرفته و داخل کشور است.»

او ادامه می دهد: «مرتضوی امیدوار است مدیر قوه قضائیه از اختیارات خودش استفاده کند و پرونده او را مجددا جهت دادرسی به دادگاه بفرستد ولی بعید به نظر می رسد که آیت الله آملی لاریجانی چنین کاری را انجام بدهد.»

زیباکلام با بیان این که شاید مرتضوی کارهای شخصی دارد و رفته تا به آنها پیگیری کند، می گوید: «من فکر می کنم او به زودی خودش را به دادگاه معرفی می کند و اگر هم زندانی شود، جهت او در زندان تسهیلاتی را در نظر می گیرند و به او مرخصی می دهند. بنابراین فکر می کنم او به همین زودی ها ظاهر می شود.»

طرح جست وجوی منزل به منزل

از روزی که سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد از «سعید مرتضوی» خبری نیست و معلوم نیست کجاست، این عنوان محل نظرها، انتقادها و البته دستمایه طنز جهت خیلی از بازدیدکنندگان شبکه مجازی شد؛ از به راه انداختن هشتگ های با مایه شوخی در توییتر و اینستاگرام تا به اشتراک گذاشتن چندباره تصویر آگهی های چسبانده شده است روی دیوارهای شهر جهت یافتن مرتضوی. «مجید» یکی از هزاران نفری است که در توییتر در این باره اظهارنظر کرده است: «بالاخره هر کسی باید هر کاری از دستش برمیاد جهت کمک و پیداکردن سعید مرتضوی انجام بده.» «پوریا» هم در این باره نوشته است: «مرتضوی خونه شماست؟ اگه نیست، ریتوییت کن.» «امیر» هم نوشته: «وقتی یه آدم معروفی مثل سعید مرتضوی رو با وجود کارت ملی هوشمند، کارت های عابربانک، دوربین های مداربسته، دوربین های راهنمایی و رانندگی و… نمیشه پیدا کرد، چطور مطمئن باشیم که اگر تروریست ها اومدن، با وجود تمام بدبختی هایی که داریم، عوضش امنیت داریم.» این عنوان در توییت های روزنامه نگاران هم بازتاب زیادی داشته هست. «مسعود کاظمی» روزنامه نگار سیاسی در این باره نوشته است: «قبلا هم این رو توییت کردم ولی دوباره باید بنویسم. جهت پرونده کهریزک به دادگاه تجدید نظر رفته بودیم. سعید مرتضوی هنگام خروج فقط یک جمله در پاسخ اعتراض ما خبرنگاران که می خواستیم سوالات مان را بپرسیم، به زبان آورد: من در این نظام زندان نخواهم رفت.» «مهشید ستوده» هم در این باره نوشته: «روزگاری بود که حتی روزنامه نگاران جرأت نام بردن از او را نداشتند، حالا شده است متهم تحت تعقیبی که مردم برایش آگهی گمشده به دیوار خیابان ها می چسبانند. البته که این اوج و پایینای دنیای قدرت و سیاست فقط جهت سعید مرتضوی نیست.» «آمنه شیرافکن» هم نظرش را این طور نوشته است: «تو خانوم ها، آقايون هر كي سعید مرتضوی رو تو شهر و بزرگراه ديد، يه دود سفيدي بفرسته بالا، كمك كنيم مسئولان پيداش كنند؛ ثواب داره.»

الهه محمدی/شهروند

واژه های کلیدی: زندان | پرونده | دادگاه | دستگاه | زندانی | روزنامه | قوه قضائیه | سعید مرتضوی | روزنامه نگار

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs