جلد آمریکا اکوادور روزنامه رسانه های آمریکا

جلد: آمریکا اکوادور روزنامه رسانه های آمریکا بین الملل آمریکا انگلیس روزنامه گاردین

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی شایعه یا واقعیت؟ , تغییر در کابینه دولت

«ترمیم»، «تغییر»، «استعفا»، «جوان‌گرایی» و حتی «تسویه حساب سیاسی» کلید واژه‌هایی هستند که این روزها مکررا از سوی رسانه‌ها، بعضی نمایندگان مجلس و بعضی از دولتمرد

شایعه یا واقعیت؟ , تغییر در کابینه دولت

تغییر در کابینه دولت؛ شایعه یا واقعیت؟

عبارات مهم : تغییر

«ترمیم»، «تغییر»، «استعفا»، «جوان گرایی» و حتی «تسویه حساب سیاسی» کلید واژه هایی هستند که این روزها مکررا از سوی رسانه ها، بعضی نمایندگان مجلس و بعضی از دولتمردان شنیده می شود. البته در بسیاری از موارد این سخنان با تکذیب کلیات یا شرح از سوی مسئول مربوطه مواجه می شود.

به گزارش ایسنا، صبحگاه امروز (یکشنبه- ۲۶ تیر ۹۷) محمد باقر نوبخت سخنگوی قوه مجریه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران راجع به این عنوان که آیا مدیر جمهوری می خواهد از طریق مجلس اقدام به ایجاد عوض کردن در کابینه کند، گفت: چنین چیزی صحت ندارد. او همچنین راجع به نقش خود در جدا شدن معاون اول از دولت و کنار رفتن خودش از شرکت برنامه و بودجه نیز تصریح کرد: تمام این شایعات دروغ است.

شایعه یا واقعیت؟ , تغییر در کابینه دولت

بر اساس قانون اساسی، دو قوه مجریه (دولت) و مقننه (مجلس) در گزینش وزرای کابینه دولت نقش دارند؛ به اینصورت که مدیر جمهوری(قوه مجریه) در شروع کار خود وزرای کابینه را به مجلس(قوه مقننه) معرفی می کند و نمایندگان مجلس نیز با رای خود اعتماد یا عدم اعتماد خود را با وزرای پیشنهادی اعلام می کنند و در نهایت کابینه دولت شکل می گیرد. در روش دیگر نیز نمایندگان مجلس از طریق ارائه طرح استیضاح وزرای کابینه در عوض کردن اعضای کابینه دولت نقش آفرینی می کنند.

با در نظر گرفتن بیانات امروز سخنگوی قوه مجریه و رد عنوان «تغییر کابینه از طریق مجلس» از سوی او، نگاه ها جهت تغییرات در کابینه متوجه شخص مدیر جمهوری می شود چراکه بر اساس اصول ۱۳۳ و ۱۳۶ قانون اساسی هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی تواند در گزینش وزیران بر مدیر جمهور اعمال نظر کند و او جهت تعیین وزرایش کابینه خود از اختیاراتی کامل برخوردار است.

«ترمیم»، «تغییر»، «استعفا»، «جوان‌گرایی» و حتی «تسویه حساب سیاسی» کلید واژه‌هایی هستند که این روزها مکررا از سوی رسانه‌ها، بعضی نمایندگان مجلس و بعضی از دولتمرد

اواخر خرداد ماه امسال واعظی مدیر دفتر روحانی به برنامه دولت جهت اصلاح ساختار تشکیلات دولت اشاره کرد و از بررسی لایحه تفکیک وزارتخانه های صنعت و معدن، ورزش و جوانان و راه و شهرسازی در مجلس خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با این تحولات اشخاص تازه و جوان با انرژی بیشتری در کابینه کار کنند. ولی در روز ۳ تیر نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات این لایحه مخالفت کردند.

از شروع فعالیت کابینه دوازدهم و با تغییراتی که نسبت به کابینه دولت اول روحانی انجام شد، شایعات متعددی راجع به وجود اختلاف نظر در افراد برجسته کابینه مطرح شد؛ این شایعات عمدتا متوجه دو طیف صاحب نفوذ در دولت یعنی اسحاق جهانگیری معاون اول مدیر جمهوری و محمود واعظی مدیر دفتر مدیر جمهوری و یاران آنها بود. در این جناح بندی واعظی و نوبخت به عنوان اعضای حزب اعتدال و توسعه در کنار وزیر جوان کابینه(جهرمی وزیر ارتباطات) در برابر جهانگیریِ اصلاح طلب و بعضی از اعضای تیم اقتصادی قرار گرفتند.

با ایجاد تلاطم هایی در اقتصاد طی ماه های اخیر و بروز تنش هایی در بازارهای متفاوت کشور به خاص بازار ارز و طلا به علت اعلام خروج آمریکا از برجام، این اختلاف نظرها ابعاد جدی تری به خود گرفت تا جایی که این اختلافات از درون دولت و جلسات داخلی، به رسانه ها و اینترنت کشیده شد و در یکی از این موارد درحالی که جهانگیری آیین نامه اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه (مربوط به هدفمندی یارانه ها) سال ۹۷ که راجع به از بین بردن یارانه سه دهک بالای درآمدی صراحت دارد و در هیات دولت تصویب شده است بود را ابلاغ کرده بود، نوبخت به عنوان مدیر شرکت برنامه و بودجه و سخنگوی قوه مجریه در حساب کاربری خود در توئیتر از بین بردن یارانه سه دهک را تکذیب کرد. گرچه جند روز بعد نوبخت اقدام به دلجویی از معاون اول مدیر جمهوری کرد تا شاید مقداری از اختلاف نظرهای فی مابین بکاهد. او در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «حضور دکتر جهانگیری در کابینه، نقطه قوت دولت دکتر روحانی هست. همواره شاهد مواضع منطقی و امید افرین از ایشان بودم.»

شایعه یا واقعیت؟ , تغییر در کابینه دولت

در نهایت اینکه با توجه به اختلافات هرچند سطحی در دولت از یک سو و بر زمین ماندن مطالبات مردم از سویی دیگر و در عین حال باقی ماندن تنها کمتر از سه سال از عمر دولت به نظر می رسد جهت اینکه چه کسی باید جهت آخر دادن به اختلافات درون دولت و کم کردن انتقادات رسانه ها از عملکرد قوه مجریه دست به کار شود، گزینه ای جز شخص مدیر دولت باقی نمی ماند؛ حال باید منتظر ماند و دید آیا حسن روحانی جهت گریز از استمرار اختلافات در کابینه به اصلاح آن فارغ از پرسشها جناح دست می زند یا با عنایت به حجم نارضایتی ها و انتقادات از عملکرد تیم اقتصادی، چاره تازه ای جهت حل پرسشها کابینه پیدا می کند.

واژه های کلیدی: تغییر | اختلافات | جهانگیری | قوه مجریه | حسن روحانی | دکتر روحانی | اعضای کابینه | نمایندگان مجلس

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs