جلد آمریکا اکوادور روزنامه رسانه های آمریکا

جلد: آمریکا اکوادور روزنامه رسانه های آمریکا بین الملل آمریکا انگلیس روزنامه گاردین

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری از تئاتر «هنر» با حضور داریوش فرهنگ می‌گوید / وحید رهبانی

این روزها تئاتر «هنر» به نویسندگی «یاسمینا رضا» و کارگردانی «وحید رهبانی» و بازی «داریوش فرهنگ»، «امید روحانی» و «محسن حسینی» در تماشاخانه «پالیز» روی صحنه رفت

از تئاتر «هنر» با حضور داریوش فرهنگ می‌گوید / وحید رهبانی

وحید رهبانی: از تئاتر «هنر» با حضور داریوش فرهنگ می گوید

عبارات مهم : تئاتر

این روزها تئاتر «هنر» به نویسندگی «یاسمینا رضا» و کارگردانی «وحید رهبانی» و بازی «داریوش فرهنگ»، «امید روحانی» و «محسن حسینی» در تماشاخانه «پالیز» روی صحنه رفته که مورد توجه تئاتربازها هم قرار گرفته هست. در شب اول اجرا، روی صندلی ها نشسته بودیم و متوجه شدیم مردم خیلی هیجان دارند و با حضور داریوش فرهنگ روی صحنه به مدت چند دقیقه دست زدند.

از تئاتر «هنر» با حضور داریوش فرهنگ می‌گوید / وحید رهبانی

نمایش هم چند دقیقه ای قطع شد. تمام اینها باعث شد تا پای صحبت های وحید رهبانی بنشینیم.

چه شد نمایشنامه «هنر» به نویسندگی یاسمینا رضا را جهت اجرا گزینش کردید؟
وقتی اجرای نمایش «هنر» یاسمینا رضا به کارگردانی داود رشیدی را دیدم واقعا علاقه مند شدم خودم هم اجرایش کنم. این امر تا همین امسال طول کشید. جالب است که امسال در شهر «تورنتو» کانادا اجرایی داشتم. یک جورایی دوباره با متن یاسمینا رضا درگیر شدم. تصمیم گرفتم بالاخره باید اجرایش کنم. تمام این اتفاقات منجر به اجرایی شد که شما هم در سالن آمدید و دیدید.

تماشاگرها استقبال عجیب و غریبی از داریوش فرهنگ در ابتدای اجرا کردند. سال ها بود که چنین چیزی را به شخصه ندیده بودم. نظرتان چیست؟
روز اولی که تمرین را با حضور آقای فرهنگ شروع کردیم به ایشان گفتم هنگامی که شما روی صحنه بیایید، مردم برایتان دست خواهند زد. هنگامی که نخستین شب اجرا تمام شد، رفتم به آقای فرهنگ گفتم که دیدید؟ دیدید مردم دست زدند؟ به هرحال، آقای فرهنگ آدم محبوبی هستند. سال ها بود که روی صحنه نرفته بودند و مردم هم خیلی دل ارزش می خواست او را از نزدیک ببینند. این اتفاق جهت خودم هم جالب بود. جهت تماشاگرها هم جالب شد. لحظه قشنگی بود.

شنیدم که قرار بود در تماشاخانه «شهرزاد» اجرا بروید، ولی، اتفاقاتی افتاد و بالاخره در تماشاخانه «پالیز» روی صحنه رفتید. امکان دارد دلایل این عوض کردن سالن اجرا را جهت ما شرح دهید؟
بله. تماشاخانه «شهرزاد» بسیار غیر حرفه ای هست. به نظرم اصلا نمی شود روی این مکان اسم تماشاخانه گذاشت. آنجا یک جای خانوادگی هست. صد مدیر و صد تصمیم گیرنده دارد. اصلا مشخص نیست که آقای «جعفری» رییس هستند یا دخترشان یا برادرزاده ارزش یا باقی دوستان شان… خیلی بی نظم هستند. اصلا امکان ندارد روی حرف های ارزش اعتماد کنید. یک روز می گویند که در این سالن دو اجرا است.

این روزها تئاتر «هنر» به نویسندگی «یاسمینا رضا» و کارگردانی «وحید رهبانی» و بازی «داریوش فرهنگ»، «امید روحانی» و «محسن حسینی» در تماشاخانه «پالیز» روی صحنه رفت

ولی، فردا سه اجرا یا چهار اجرا می شود. نمایش ها هم سر وقت روی صحنه نمی روند. گروه های بسیاری در آن سالن اجرا رفتند و ناراحت هم هستند. ما تلاش کردیم از جایی جلوی این داستان را بگیریم. الان خیلی خوشحالیم که در «پالیز» هستیم. دو اجرا زیاد در سالنش ندارد. همین دو اجرا هم زیاد هست. ولی باز انسانی تر از چهار اجرا هست.

شیوه کارگردانی شما به طور خاصه در نمایش «اگر… » در ذهنم مانده است و خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم که تنها با دو بازیگر آن همه خرده داستان را روایت کردید. خیلی خوب است که راجع به نوع کارگردانی خودتان بگویید؟
ببینید… کارگردانی را در ابتدای امر جوری یاد گرفته بودم که باید حتما حضورم در همه بخش های تئاتر ملموس باشد. تماشاگر هم باید می فهمید که تئاتر پیش رویش کارگردانی شده است هست. ولی کم کم هنگامی که تجربه ام زیاد شد و زیاد خواندم و زیاد کار کردم و دیدم عالی ترین نوع کارگردانی به گونه ای است که روی صحنه دیده نشوید. یعنی کارگردانی که خودش را پشت نمایش پنهان کند اجرای قشنگ تری را به مردم نشان خواهد داد. حالا نمایش «هنر» را به همین صورت کارگردانی کردم. از همان جنس هست. بوی میزانسن نمی دهد. کارگردانی من را نمی بینید. در کشور عزیزمان ایران مد شده است است که می گویند «شیوه اجرایی» شما چیست؟ من این حرف را نمی فهمم! کارگردان وظیفه دارد متن را اجرا کند. همین!

درباره تئاتر فجر هم بفرمایید.
اولین بار است که امسال در جشنواره تئاتر فجر بودم. خیلی هم راجع به این جشنواره نمی دانم. مخاطبش هم نبوده ام. تقریبا می توانم بگویم شاید در طول سال های فعالیت خودم چیزی در حدود پنج یا شش تئاتر دیده ام. نظر خاصی ندارم.

امکان دارد این جشنواره را با نمونه های فرنگی به عنوان نمونه درکانادا مقایسه کرد؟
به نظرم اشتباه است که سمت این قضیه برویم. ما کلا با آنها متفاوت هستیم. بد و خوبش را کار ندارم. دنیا ما چیز دیگری است.

شما در رفت وآمد بین کشور عزیزمان ایران و کانادا هستید. در هر دو کشور هم تئاتر را به صورت حرفه ای دنبال می کنید. اجرا در کدام کشور را زیاد دوست دارید؟
قطعا در ایران! سلول های ما ایرانی ها یکی هست. حرف های مان با همدیگر یکسان هست. اگر اجرا و کار در کانادا را زیاد دوست داشتم که حتما آنجا می ماندم.

از تئاتر «هنر» با حضور داریوش فرهنگ می‌گوید / وحید رهبانی

یادم است که شما زمانی در سریال های تلویزیونی «خانه ما» خیلی مورد توجه قرار گرفتید. آن سریال به نویسندگی شادمهر راستین و پیمان قاسم خانی و کارگردانی مسعود کرامتی بود که از شبکه سوم روی آنتن رفت. آیا دیگر در تلویزیون کار نمی کنید؟
ماجرا این است که شغل من بازیگری در تلویزیون نیست. گاهی پیش می آید، ولی شغل مهم من کارگردانی تئاتر هست. بازی در تلویزیون برایم تفریح هست. ممکن است در آینده نزدیک در یک سریال دوباره بازی کنم.

به عنوان حرف آخر سخن خاصی دارید که به مسئولان و مردم بگویید؟
مسئولان که حرف ما هنرمندها را گوش نمی دهند! از مردم می خواهم بیایند نمایش «هنر» را ببینند و حال کنند. فقط هم ۸۰ دقیقه هست. لذت خواهند برد.

این روزها تئاتر «هنر» به نویسندگی «یاسمینا رضا» و کارگردانی «وحید رهبانی» و بازی «داریوش فرهنگ»، «امید روحانی» و «محسن حسینی» در تماشاخانه «پالیز» روی صحنه رفت

روزنامه وقایع اتفاقیه

واژه های کلیدی: تئاتر | فرهنگ | نمایش | داریوش | کارگردانی | نمایشنامه | داریوش فرهنگ | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs