جلد آمریکا اکوادور روزنامه رسانه های آمریکا

جلد: آمریکا اکوادور روزنامه رسانه های آمریکا بین الملل آمریکا انگلیس روزنامه گاردین

گت بلاگز اخبار پزشکی «ایمونوگلوبین» نایاب شد ، خطر تولد نوزادان مبتلا به هپاتیت «بی»

رئیس شبکه هپاتیت کشور عزیزمان ایران از نایاب شدن آمپول جلوگیری از انتقال هپاتیت «بی» از مادر به نوزاد خبر داد و گفت: به علت در دسترس نبودن آمپول ایمونوگلوبین، ب

«ایمونوگلوبین» نایاب شد ، خطر تولد نوزادان مبتلا به هپاتیت «بی»

خطر تولد نوزادان مبتلا به هپاتیت «بی»/ «ایمونوگلوبین» نایاب شد

عبارات مهم : ایران

رئیس شبکه هپاتیت کشور عزیزمان ایران از نایاب شدن آمپول جلوگیری از انتقال هپاتیت «بی» از مادر به نوزاد خبر داد و گفت: به علت در دسترس نبودن آمپول ایمونوگلوبین، با خطر تولد نوزادان مبتلا به هپاتیت «بی» روبرو هستیم.

دکتر سید موید علویان در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به نایاب شدن آمپول ایمونوگلوبین که جهت جلوگیری از انتقال هپاتیت بی از مادر به نوزاد کاربرد دارد، اظهار کرد: بیماری هپاتیت «بی» قبلا از راه مادر به نوزاد هنگام تولد انتقال یافته می شد، ولی با اقداماتی که وزارت بهداشت در زمینه واکسیناسیون نوزادان از سال ۱۳۷۳ انجام داد، شیوع این بیماری کم کردن پیدا کرد؛ در نتیجه می توان گفت امروز هپاتیت «بی» در افراد زیر ۲۴ سال تقریبا وجود ندارد و بسیار نادر است.

وی افزود: علاوه بر تزریق واکسن هپاتیت به نوزاد، یکی از راه های جلوگیری از انتقال این بیماری از مادر به نوزاد استفاده از آمپول ایمونوگلوبین هست. بیش از ۲۵ سال است که در کشور از این آمپول استفاده می شود و هیچ وقت در این زمینه تحریم نبوده ایم.

«ایمونوگلوبین» نایاب شد ، خطر تولد نوزادان مبتلا به هپاتیت «بی»

وی افزود: این دارو گران نیست، ولی به علت سوء تدبیر، الان مادران مبتلا به هپاتیت «بی» نمی توانند آن را تهیه کنند. این درحالیست که ۱.۵ درصد از زنان باردار به این بیماری مبتلا هستند؛ با توجه به این عنوان ما با خطر تولد نوزاد مبتلا به هپاتیت بی به علت نبود ایمونوگلوبین روبرو هستیم.

رئیس شبکه هپاتیت کشور عزیزمان ایران در ادامه با اشاره به ارسال نامه ای به وزیر بهداشت راجع به نایاب شدن این دارو، تاکید کرد: در این نامه آمده است که فقدان آمپول ایمونوگلوبین باعث سرگردانی و نگرانی مادران باردار مبتلا و آسیب به برنامه کنترل هپاتیت در کشور شده است هست. ضرورت تلقیح این آمپول به نوزادان این مادران امری جدی هست؛ به طوری که عدم تلقیح آن تا ۱۰ درصد خطر انتقال بیماری به نوزادان را به همراه دارد. هزینه تهیه این دارو نیز بسیار پایین تر از هزینه کنترل هپاتیت بی در طولانی مدت هست. نمی توان با این شیوه در مسیر کم کردن بیماری و ریشه کنی هپاتیت «بی» حرکت کرد.

رئیس شبکه هپاتیت کشور عزیزمان ایران از نایاب شدن آمپول جلوگیری از انتقال هپاتیت «بی» از مادر به نوزاد خبر داد و گفت: به علت در دسترس نبودن آمپول ایمونوگلوبین، ب

وی در آخر گفت: ایمونوگلوبین قبلا از ایتالیا و هند وارد می شد و دارویی در دسترس هست. در کشور عزیزمان ایران نیز امکان تولید آن وجود دارد.

واژه های کلیدی: ایران | نوزاد | انتقال | بیماری | نوزادان | تولد نوزاد | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs