جلد آمریکا اکوادور روزنامه رسانه های آمریکا

جلد: آمریکا اکوادور روزنامه رسانه های آمریکا بین الملل آمریکا انگلیس روزنامه گاردین

گت بلاگز اخبار گوناگون کشف قدیمی ترین فسیل قطب جنوب

تیمی از پژوهشگران دیرینه شنا در محوطه ای باستانی در قطب جنوب موفق به کشف بقایای فسیل شده است دایناسوری از خانواده پلسیوسورها شدند که 150 میلیون سال قدمت دارد. ا

کشف قدیمی ترین فسیل قطب جنوب

کشف قدیمی ترین فسیل قطب جنوب

عبارات مهم : زندگی

تیمی از پژوهشگران دیرینه شنا در محوطه ای باستانی در قطب جنوب موفق به کشف بقایای فسیل شده است دایناسوری از خانواده پلسیوسورها شدند که 150 میلیون سال قدمت دارد. این دایناسور قدیمی ترین موجود کشف شده است در قطب جنوب محسوب می شود.

به گزارش سیناپرس، به تازگی پژوهشگران موفق به شناسایی بقایای یک هیولای دریایی 150 میلیون ساله در قطب جنوب شدند که به عصر ژوراسیک تعلق دارد. این موجود غول پیکر پیش از تاریخی از خانواده پلسیوسورها (plesiosaur) بوده و شباهت زیادی با هیولای دریاچه شرح داده شده است در افسانه های اسکاتلندی دارد.

وقت زندگی این دایناسور در قطب جنوب، 80 میلیون سال قدیمی تر از آن تاریخی است که تاکنون تصور می شد حیات در این منطقه وجود داشته هست. این نخستین عملیات دیرینه شناسی در قطب جنوب است که پژوهشگران موفق به کشف یک دایناسور غول پیکر بسیار قدیمی شده است اند که به خوبی و در شرایطی مناسب باقی مانده است.

این دایناسور را می توان نخستین نمونه مشابه از این گونه دانست که تاکنون در قطب جنوب کشف شده است و از سوی دیگر مطالعات انجام شده است حاکی از این حقیقت است که دایناسور مورد نظر، قدیمی ترین جانوری است که در مناطق امروزی قطب جنوب زندگی می کرده هست. توصیه شگفت آور راجع به هیولای دریایی که دارای چهار باله، یک بدن بزرگ و یک گردن بلند و پیچیده هست، شباهت بسیار زیاد با هیولای Loch Ness اسکاتلندی هست. البته بر خلاف این افسانه اروپائی، دایناسور تازه کشف شده است در قطب جنوب، موجودی حقیقی است که روزگاری پیش تر در کره زمین زندگی می کرده هست. این دایناسور آبزی بوده و محل زندگی وی نیز قاره گوندوانا (Gondwana continent) محسوب می شد که قطب جنوب بخشی از ان را تشکیل می داد.

کشف قدیمی ترین فسیل قطب جنوب

خوزه پاتریشیو اوگورمن (José Patricio O’Gorman) دیرینه شناس موزه Museo de la Plata (MLP) در بیانیه ای که به وسیله دانشگاه لا ماتانزا (University of La Matanza) منتشر شد اعلام کرد: « وقت زندگی این دایناسور در قطب جنوب، 80 میلیون سال قدیمی تر از آن تاریخی است که تاکنون تصور می شد حیات در این منطقه وجود داشته هست. این نخستین عملیات دیرینه شناسی در قطب جنوب است که ما موفق به کشف یک دایناسور غول پیکر بسیار قدیمی شده است ایم که به خوبی و در شرایطی مناسب باقی مانده است.»

سولداد کاوالی (Soledad Cavalli) ذیگر دیرینه شناس این تیم تحقیقاتی که از موزه ملی علوم آرژانتین در این مطالعات حضور داشت اعلام کرد: «این کشف تازه تا حد زیادی غیر عادی است لیکن نوع ساختار صخره های این محوطه به گونه ای نیست که استخوان های جانوری مهره دار مانند این غول آبزی را در خود حفظ کند. در این محوطه شما می توانید بقایای گونه های جانوری متنوعی را از جمله ماهی ها، نرم تنان و صدف ها را مشاهده کنید. با این وجود ما انتظار کشف هر چیزی را در این محل داشتیم به جز یک پلسیوسور غول پیکر.»

برای دسترسی به این سایت باستانی، پزوهشگران باید مسافتی طولانی را طی دو ساعت با هلیکوپتر از مرکز مطالعات قطبی آرژانتین طی کرده و به مرزهای دنیای یخزده قطب جنوب وارد شوند. این استخوان های فسیل شده است حدود 12 متر طول دارند.

خوزه او گورمن در این رابطه گفت : «این عنوان که در محوطه ای قدم بزنید که طی 23 سال گذشته هیچ انسانی از آن عبور نکرده و بقایای موجودات ماقبل تاریخ نیز در آن قرار دارد، بسیار هیجان انگیز است.»

تیمی از پژوهشگران دیرینه شنا در محوطه ای باستانی در قطب جنوب موفق به کشف بقایای فسیل شده است دایناسوری از خانواده پلسیوسورها شدند که 150 میلیون سال قدمت دارد. ا

واژه های کلیدی: زندگی | تاریخی | میلیون | دایناسور | دایناسور | قدیمی ترین | اخبار گوناگون

کشف قدیمی ترین فسیل قطب جنوب

کشف قدیمی ترین فسیل قطب جنوب

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs